Halı yıkama sektörünün kıymetli iş insanları, emekçileri ve tedarikçileri. Yazıma sizlerle bu mecrada buluşmuş olmanın mutluluğunu ifade ederek başlamak isterim.

Birçoğunuzun bildiği üzere geçtiğimiz günlerde TEMSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, kıymetli büyüğüm ve abim Bünyamin Demircan’dan devraldım.

Genel kurulumuzdan bu tarihe dek geçen sürede aldığım onlarca tebrik telefonu ve iyi dilekleriniz için teşekkürü bir borç bilirim.

Başlıkta “BAŞLIYORUZ” dediğime bakmayın, yılların emeği ve birikimi ile gelen bir kültürü, bir potansiyeli sürdürmek için çalışacağız.

Yeni yönetim kurulundaki arkadaşlarım ve tüm dernek üyelerimiz ile birlikte sektöre en iyi şekilde hizmet etme gayretinde olacağız.

Peki, yılların emeği ve birikimi olarak ifade ettiğim varlıklar, değerler nelerdir? TEMSİAD bu emekler ile neler yapmış, sektöre hangi çalışmaları ve organizasyonları kazandırmıştır? Hatırlamakta ve hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum.

TEMSİAD, kurucu yönetimi döneminde Birinci Uluslararası Sektör Zirvesini İstanbul Holiday Inn Hotel’de 2017 Mart ayında gerçekleştirdi.

İkinci Uluslararası Sektör Zirvesini BÜNYAMİN DEMİRCAN yönetimi döneminde Pullman İstanbul Airport Hotel & Convention Center’da, Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirdi.

2019 Ocak ayı geldiğinde sektörümüzün artık resmi bir fuar organizasyonu vardı. CCE EXPO ismi ile Pullman İstanbul Airport Hotel & Convention Center’da gerçekleşen fuar yine kıymetli başkanımız BÜNYAMİN DEMİRCAN döneminde gerçekleşti.

2020 yılının Aralık ayında yapmayı planladığımız fakat Covid-19 pandemisi dolayısı ile ertelemek zorunda kaldığımız CLEAN EURASIA EXPO nihayet 1-4 Aralık 2021 tarihinde, İstanbul’un en güzel fuar alanlarından birisi olan AVRASYA GÖSTERİ VE SANAT MERKEZİ’nde inşallah kapılarını açacak.

Peki tüm bu hatırlatmalara neden yer verdim? Çünkü maalesef sektörde kim hangi organizasyonu yapıyor konusunda karmaşa oluşmaya başladı. Biz karmaşadan ziyade netlikten yanayız. Üstüne basarak belirtmekte fayda var ki TEMSİAD kavgadan, tartışmadan ve savaştan beslenen, bu saydıklarım olmadığı sürece hedefsiz kalan, altı boş bir dernek değil. Hatta çok sevdiğim bir ilkemiz şu şekildedir:

TEMSİAD ve üyeleri, başkalarının yanlışları ile ilgilenmez, kendi doğruları ile ilgilenir.

O yüzden burada başkalarının yanlışlarından dem vurarak önemli bir ilkemizi çiğneyecek değilim.

LAKİN...

Bu sektöre yatırım yapan çok kıymetli firmaların ve iş insanlarının TEMSİAD çatısı altında bugüne kadar emek, zaman ve para harcayarak sektöre kazandırdığı yukarıdaki çalışmaların; birtakım isim, mekan ve kişisel benzerlikler kullanılarak sahiplenilmeye çalışılmasına müsaade edecek de değilim.

TEMSİAD, bir ya da birkaç kişinin derneği değildir. Bu sektörden ekmek kazanan, bu sektöre emek veren ve katma değer üreten, bunları yaparken de hem ticari hem sivil toplum faaliyetlerini etik, ahlak ve dürüstlük çizgisinde sürdüren herkesin derneğidir.

TEMSİAD çatısı altında kişisel ikbal peşinde olanlara, şahsi menfaatlerini sivil toplum faaliyetlerine bulaştıranlara ve egosal hezeyanları ile kitleleri bölmeye çalışanlara da yer yoktur.

Yukarıda olduğu gibi bu köşede yazdıkça TEMSİAD’ın doğrularını anlatmaya devam edeceğim ve başka hangi doğru işleri yapabiliriz, sizlerle bunu istişare etmeye çalışacağım. Umarım bu mecra sektör ile kurduğumuz onlarca köprüden birisi olacaktır.

Bu sektör 99’a bölünse “yetmez 100’e bölelim” diyenlerden çok çekti.

Yine bu sektör birleşmeyi bilenlerin omuzlarında yükseldi, yükselecek.

Kötü niyetli odakların panzehiri bizim birlik olmamızdır.

Yunus’un dediği gibi:

Gelin Tanış Olalım

İşi Kolay Kılalım

Sevelim Sevilelim

Dünya Kimseye Kalmaz.

1 – 4 Aralık 2021 Avrasya Temizlik Fuarında tanış olmak dileğiyle,

Kutlu Biçer

Temsiad Dernek Başkanı