12, 13, 14 Mart’ta Alanya Beach Clup Doğanay Hotel’de gerçekleşen eğitim ve istişare seminerine Türkiye’nin farklı merkezlerinden halı yıkamacılar katıldı. 

#halıyıkamahaber #halıyıkamaeğitimsemineri 

“TÜM ENGELLERE RAĞMEN BURADAYIZ!”

Bağımsız bir etkinlik düzenleyen Ersoy Bakır, “Hiçbir dernek çatısı altında olmadan sadece eğitim temalı bir organizasyon olsun istedim. Sosyal medyanın gücünü kullanarak bir anket çalışması yaptım. Bizi engellemek isteyenler oldu ancak her şeye rağmen bugün buradayız.” dedi.

Toplamda 270 katılımcının olduğunu belirten Bakır, “Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını da katılımı biraz etkiledi. Bu sene bizim ilk organizasyonumuz. Acemilikler de mevcut. Seneye kesinlikle daha iyi, daha planlı bir etkinlik gerçekleştireceğiz. Bu program sürekliliği olan bir program olacaktır. Çünkü meslektaşlarımızın eğitime ihtiyacı var. Çok kıymetli büyüklerimiz bize bilgilerini aktaracak. Kendimizi geliştirebilmemiz için bu tip organizasyonlara ihtiyacımız var” dedi.

Organizasyonun ilk günü tedarikçi firmaların katıldığı bir oturumla başladı.

STK KATILIMLARI İPTAL OLDU!

Organizasyonun ikinci günü ilk oturum, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunuşuyla başladı.

Programın başlangıcında söz alan Ersoy Bakır, “Virüs salgını sebebiyle tüm protokoller iptal oldu. Programımıza Belediye Başkanı, Sivil Toplum Örgütü Başkanları katılacaktı. Program akışımız değişti. Burada bulunan katılımcılarımız ve tedarikçilerimizle programa devam etmek durumundayız” dedi.

“3 TL’YE YIKAYAN KISTASIMIZ OLAMAZ!”

Ersoy Bakır’ın ardından “Halı Yıkamanın Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu konuşmasını yapmak üzere söz alan Uğur Yılmaz, “Bu soruyu önce kendime sordum. Dünüm nasıldı? Bugünüm nasıl? Yarınım zaten meçhul. Babamdan bu işletmeyi devraldığımda 47 bin eksi bakiyedeydi. Bir işletmenin 47 Bin ödemesi varsa 125 bin de kazancının olması lazım. İşletme matematiği böyle olur. Ancak bizim işletmenin yoktu. Allah’a şükür bugün güzel yerlerdeyiz.

Biz halının metrekaresi 10 TL’ye yıkıyoruz. Bizim hizmet verdiğimiz bölgede de 3 liraya yıkayan var. Bizim kıstasımız o olamaz. Fiyat politikanızı belli bir seviyeye çekmek için öncelikle birlik sağlayın. Yüz işletme varsa sekseni ile temas kurun. Birlikte hareket edince geri kalan 20 kişi size uyacaktır ya da kaybolmaya mahkumdur” dedi.
 

“BELEDİYE BAŞKANININ KARŞISINA BEN DEĞİL, BİZ OLARAK ÇIKTIK!”

Sözlerine Antalya’da kuracakları kooperatiften bahsederek devam eden Yılmaz, “Antalya’da güzel bir birliktelik sağladık. %70’i tamamlandı. Belediye Başkanının karşısına ben Uğur olarak değil. Biz Antalya’daki Halı Yıkamacılar olarak çıktık. Başarının sırrı bir olmaktan geçiyor” dedi.

 
“BİRLİK OLMAK İÇİN DERNEKLEŞMEK ŞART!”

Yılmaz’ın ardından söz alan Alanya Profesyonel Halı Yıkamacılar Dernek Başkanı Ergün Tuna, “Birlik olmak için dernekleşmek lazım. Bunu şiddetle tavsiye ediyorum” dedi.

Program İshayder Kurucu Üyesi Murat Ertemel, Sivas Profesyonel Halı Yıkamacılar Dernek Başkanı Şeref Kılıç, Gaziantep Profesyonel Halı Yıkamacılar Dernek Başkanı Fatih Sünger, Ege Halı Yıkamacılar Dernek Başkanı Recep Kına, Erzurum PHTYD Dernek Başkanı Erkan Yılmaz, Denizli Profesyonel Halı Yıkamacılar Dernek Başkanı Adına Yalçın Orpak, Trabzon PHTYD adına İsmail Sağlam’ın konuşmaları ile devam etti.