Kurumsallaşmış halı yıkama işletmelerinin ortak özelliklerinden ölçme konusuna değinmeye çalışacağım.
Halı yıkama sektöründe yazılı kaynaklar oldukça sınırlıdır. Bu sebeple bizde çok okuyan değil, çok gezen biliyor. Gezdiğim bazı profesyonel işletmelerde halıların özellikle teker teker ölçüldüğünü fark ettim. Hem de bütün halılar küsuratlı olarak ölçüp kayıt altına alınıyor. 

Evet, halı ölçümü halı yıkama mesleğinde hassasiyet gösterilmesi gereken en önemli konudur. Eğer halı yıkama mesleğinin bir okulu olsaydı öğretilmesi gereken ilk konu bu olurdu. Bu konunun önemini şöyle bir örnek ile anlatabiliriz. Bir kasaba gidip bir kilogram et alacak olsanız, kasap göz kararı bir eti size ortalama fiyat üzerinden ücretlendirerek verir miydi?  Böyle yapsa kendinizi nasıl hissedersiniz? O kasaba bir daha gider miydiniz? Kuyumcuların bu şekilde çalışacağını hayal dahi edemeyiz. Oysa bazı halı satıcıları, örneğin yatak odası halı takımlarına genelde ölçmeden standart bir metrekare yazıyorlar. Halı yıkama işletmeleri de bu düzeni devam ettiriyor. Takribi ölçülerek fiyatlandırılan mallar kıymetini yitirir. 

Alternatif ölçme yöntemi olarak Bulgaristan'da halılar ağırlıklarına göre yıkanıyor. Yine bazı ülkelerde halılar kirlilik derecelerine göre exper değerlemesi ile fiyatlandırılıyor. Bunlara diyeceğim yok. Garabet bizim ortalama metrekareyi yukarı yuvarlayıp fiyatlandırmamızda. İşin bereketini kaçıran da burası. Profesyoneller ise halı 5,85m2 geldiyse onu asla 6m2 olarak yazmaz. Bu da işe bereket katar.

Ölçemediğini yönetemezsin diye bir kanun vardır istatistik ilminde. İşletmesinde kaç metrekare halı yıkandığını ölçemeyen, o işletmeyi yönetemez. Ölçmek, performans değerlendirmesi için de önemli veriler sunar. Otomotiv sektöründeki işletmelerde saniyeler hesap edilir. Personelin adım sayısını ve vücut hareketlerini azaltmak için yalın üretim teknikleri geliştirilir. Tüm bu iyileştirmeler ölçülebilen veriler üzerinden hesap edilerek yapılır. Gezdiğim profesyonel işletmelerde makinelerin konumları bile personelin daha az enerji tüketeceği şekilde ayarlanıyor. Yıkamadan çıkan ıslak ve ağır halılar sıkma makinesine bir iki adımla atılıp sıkılıyor. Sıkma makinesinden çıkan halılar kolayca aktarılabilecek bir yöntemle askıya gönderiliyor. Tüm bu iyileştirmeleri herşeyi ölçerek yapabilirsiniz.